Dijital Çağda Yönetim Becerileri


Dijital çağın gelmesi ile beraber iş yapış şekillerimizin çoğu revizyona uğruyor. Artık bazı şeyleri insan gücü yerine makine gücüne bırakmış durumdayız. Fakat yönetim gereksinimleri temel olarak hala aynı. Tabi ki de bu konu ile ilgili birkaç ek yapılması gerekenler de gelmiş durumda.

1.İletişim Becerileri

Herkesin bildiği gibi hala şirketler her sene başı oluşturulan sıkı bütçelerle yönetiliyor. Ama oluşturacağınız bir fikri patronunuza, iş arkadaşlarınıza ya da müşterilerinize düzgün argümanlar üzerinden açık bir şekilde anlatmak bulduğunuz fikri hayata geçirmenize yardımcı olur. Bilgisayarlar sizin yerinize düzgün verileri bulup önünüze sunar fakat sunum yapamazlar(Şimdilik) Kaldı ki insandan insana anlatmak bir makinenin insana anlatmasından çok daha iyidir. Projeleriniz anlatırken iletişim becerileriniz ne kadar kuvvetliyse projeyi hayata geçirmeniz o kadar kuvvetlidir.

2.Zaman Yönetimi

Herhangi bir projede oluşturulan zaman planına uyumluluk projenin başarı oranı üzerinde büyük bir paya sahiptir. Yapacağınız işi belirtilen zaman içerisinde yapmayıp uzatmanız ya da belirtilen zamandan daha önce yapmanız sizin bu işin ehli olmadığınızı gösterir. Zaman yönetimi beraberinde ekibinden koordineli bir şekilde çalışmasını getirir. Projenin en başından en sonuna zaman yönetimi önemli bir beceridir.

3.Hedef Belirleme

Siz kullandığınız uygulamalarla her şeyi ne kadar otomatikleştirmeye çalışsanız da hedef belirlemeden hiçbir yere varılmaz. Önemli olan hedefi belirleyip iş birimlerinin aynı hedefe odaklanmasıdır.

4.Görev Dağılımı

İstediğiniz okulları üstün derecelerle bitirin, isterseniz 7×24 hiç durmadan çalışın, eğer bir yönetici olarak üzerinizdeki yükü yetenekli insanlardan oluşturduğunuz ekibinize dağıtmazsanız, hedeflediğiniz başarıyı şimdiden unutabilirsiniz. Belki işiniz yetişir ama diğer beceri gerektiren kısımlar bakımından başarısız oldunuz demektir.

5.Konuşma ve sunum becerileri

Projelerinizi insanlarla paylaşırken etkili bir şekilde sunumunuz inşaların sizlere olan güvenini arttırır. İnternet üzerinden de bu şekilde sunum yapabilirsiniz fakat yüz yüze yapılan sunumlar her zaman daha etkilidir.

6.İlişki oluşturma

İyi ilişkiler kurmak ve bunu sürdürmek işlerinizin ilerlemesine çok faydalı olur. Telefon veya e-posta ile iletişim kurmak bir noktaya kadar götürür. Bu iletişim araçlarının yerine yüz yüze iletişim kurmak her zaman daha faydalıdır.

7.Sektörel Grup ve Konferanslara Katılım

Sektörel grup ve konferanslar yaptığınız işle ilgili fikir alışverişi yapabileceğiniz ,iş geliştirebileceğiniz ve yeni iş alanları öğrenebileceğiniz en önemli yerdir. Sektörünüzle ilgili katılabileceğiniz bütün konferans ve gruplara katılamaya özen göstermelisiniz. Burada kurulan iş ilişkilere her zaman daha hızlı ilerler.

8.Tutku ve Kararlılık

Yaptığınız işi tutkuyla yapıp, kararlı bir şekilde ilerliyorsanız başarı arkasından gelecektir.

9.Nezaket ve Saygı

Patronunuzla ,iş arkadaşlarınız veya müşterinize belirli bir nezaket ve saygı içerisinde iletişim kurmak ve onların hassas noktalarına karşı özen göstermek sizi bir adım önde gösterir.

10.Girişimcilik ve inovasyon Becerileri

Hayal edin. Yaptığınız işte değer yaratacak yeni fikirler üretmek hayal gücü gerektirir. Yeni fikirler bilgisayarlar tarafından üretilmez, sizin hayal gücünüzden gelir.

 

11.Esneklik ve Uyumluluk

Yeni fikirlere, ortamlara ve sorumluluklara açık olun.Her gün değişen teknolojiye ayak uydurmak için gelişime ve öğrenmeye açık olmak gerekir.Teknoloji sürekli değişiyor, profesyonellerin de değişmesi gerekiyor.

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.