Girişimcilik Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler


Yüzyılın moda mesleği. “Girişimcilik”. Herkesin bir fikri var ve bu fikirlerini kullanarak girişimci olma peşinde ve girişimci olmanın gereksinimleri için de belli kriterler var kafalarında.

Herkesin kafasındaki girişimci profili hemen hemen aynı. İlk başta çok gençler(Bu belli bir yaşın üzerindeki girişimciler için bir handikap. Çünkü her şey için çok geç kaldıklarını düşünüyorlar.) ve hatta üniversitelerini yarıda bırakarak bu yola girmiş durumdalar. Çok ama çok çalışıyorlar. Gece gündüz demeden. Hatta yataktan kalkıyorlar, alıyorlar ellerine bir kahve ve oluşturmaya çalıştıkları girişim üzerinde çalışmaya başlıyorlar. Günde 2 bilemedin 3 saat uyku ile hayatlarını devam ettiriyorlar.Çok çalışıyorlar ,çok çalışıyorlar, asosyaller.

Girişimcilik ile ilgili yapmış olduğum birçok araştırmalardan birinde Kaufmann Girişimcilik Vakfının yapmış olduğu bir rapor karşıma çıktı. Kaufmann girişimcilik vakfı tarafından 2009 yılında oluşturulan rapora göre aslında durumun hiç de böyle olmadığı hatta zannettiğmizden çok daha farklı olduğu belirtiliyordu.. 2009’ dan günümüze ne kadar çok şey değişti dediğinizi duyar gibiyim ama bu rapor üzerinde çok da fazla değişiklik olmamıştır diye düşünüyorum.

Ne olursa olsun ilginç bulduğum rapordan bazı kritik noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Girişimcilerin şirketlerini kurdukları ortalama yaş 40.(Hmmmm ilginç dediğinizi duyar gibiyim…)

2. Ankete katılanların kendilerinin yüzde 95,1’i lisans, yüzde 47’si ise daha ileri derecelere sahipti.(Yani girişimci olmak için okulu bırakma zorunluluğu yok.)

3. Yüzde 1’ten azı son derece zengin veya aşırı derecede fakir bir geçmiş hayatlara sahipler.

4. Kurucuların% 15.2’si daha önce bir iş kurmuş bir kardeşe sahip.(Ailede birden fazla girişimci olması güzel bir şey.)

5. Katılımcıların yüzde 69.9’u ilk işlerini başlattıklarında evli olduklarını belirtmişler. Ayrıca yüzde 5.2’si boşanmış.

6. Katılımcıların yüzde 59,7’si ilk işlerini başlattıklarında en az bir çocuğu olduğunu ve yüzde 43,5’inin iki veya daha fazla çocuğu olduğunu belirtmiş.

7. Yüzde 74,8’lik bir kesim, bir girişimci olma yönünde önemli bir motivasyon olarak zengin olma isteğini belirtmiş.(Demekki neymiş para kazanmak da önemli motivasyonlardan biri)

8. Sadece yüzde 4,5, geleneksel istihdam bulamamanın bir iş kurmada önemli bir faktör olduğunu söylemiş.

9. Girişimciler genellikle ebeveynlerinden daha iyi eğitimliler.

10. Girişimcilik aileden gelen içgüdüsel bir durum değil.Ankete katılanların yarıdan fazlası (% 51,9) aileleri arasında ilk defa girişimci olarak davranan kişilerdir..

11. Ankete katılanların çoğunluğu (yüzde 75.4) kendi şirketlerini kurmadan önce altı yıldan fazla bir süredir diğer şirketlerde çalışmış.

Aslında bu rapordan benim çıkardığım sonuç kafamızda ki kendimize koyduğunuz bariyerleri kaldırıp,aksiyon almak için hiçbir zaman geç değil.

Siz nasıl bir sonuc çıkardınız?

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.