Giyilebilir Teknolojiler ve Hayatımıza Katacakları Konfor


Aylardır izlediğim ve araştırdığım bir konu giyilebilir teknoloji.Dünyada akıllı cihazların sayısı 2015 yılı itibari ile bilgisayarların sayısını geçeceği tahmin edilirken benim düşüncem giyilebilir teknolojiler ileride hayatımız her alanında olacak. Zaten google büyük bir özveri ile bunu hayatımıza sokmayı başardı da diyebiliriz.

Giyilebilir teknolojinin öncü ürünü olan Google Glass beraberinde tartışmalar ile geldi. Üzerinde çalışabilecek uygulamalar ile ileride çok işimize yarayacak olan Google Glass’a bence birçok yasaklamalar da gelecek gibi. Ama geliştirilen uygulamalar çok iyi. Mesela bir sokakta gezerken o sakaktaki kiralık evleri bulup ne kadara kiraya verildiğini öğrenebilir hatta direk satıcısına mesaj gönderip iletişime geçebilir durumda olacağız.Ya da cebinizde paranız bittiği zaman en yakın ATM nerede dediğimizde gözümüzün önüne yakınlardaki ATM listetesi gelecek.

wear

Aslında bunların dışından benim en çok ilgilendiğim sağlık sektöründe kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleri. Google Google fit ile Apple Healthkit ile  bu pazara giriyor fakat zaten bu pazarda birden fazla giyilebilir teknoloji ürünü bulunmakta. Kolunuza taktığınız bir bileklik ile nabzını ölçülüp,günlük kaç adım attığınız,ne kadar yürüdüğünüz,kac basamak çıktığınız,uyku kaliteniz,hangi saatler problemsiz uyuduğunuz vs.vs gibi bütün bilgileri bir bileklik yardımı ile öğrenebiliyorsunuz. Bu bileklliker ile ilgili çok ayrıntılı bilgiye sahibim ama bu bilgilerimi bir sonraki yazımda paylaşacağım.

Ülkemizdeki teknoloji şirketlerinin de bu konuya yatırımları var ama şimdilik her zamanki gibi yeterli değil.

Yazımın en başında da dediğim gibi giyilebilir teknoloji bunda 5 yıl sonra hayatımızın her alanında bize yardım ediyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor olacak.

Hadi bakalım bekleyip göreceğiz başımıza neler gelecek.

Bide çocuların anlatamıyla giyilebilir teknoloji nedir? Buradan bir bakın..

[videos file=”http://www.youtube.com/watch?v=NKGI88st2xo” width=”500″ height=”300″][/videos]

 

 

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.