Google I/O 2014 ve Bizlere Getirecekleri


Apple’ın WWDC 2014 u gibi en fazla beklenen etkinliklerden olan Google I/O 2014 Türkiye saati ile dün akşam 19:00’da yaklaşık 3 saatlik bir sunum ile başladı.  Bence Apple’ın işi dün akşamdan sonra daha da zorlaşacak gibi görünüyor. Google bu etlinlikte Material Design anlayışıyla gelen Android L’den Google Fit’e kadar uzanan birçok yenilikle ilgili hem tanıtım yaptı hem de çok işe yarayacak bilgiler verdi.

Şimdi gelelim Google’ın bu etkinlikte öne çıkardığı bilgi ve yeniliklere.

*  Android İşletim sistemini yaklaşık 1 Milyar aylık aktif kullanıcıya sahip olduğu

Google_IO_2014-2

* Yeni Android versiyonu Android L sonbahar aylarında kullanılmaya başlanacağı

* Hergün Android cihazlarla 93 Milyon Selfie çekildiği

Android tabletlerin pazar payının bu sene %62′ye ulaştığını ve uygulama indirmelerinin senelik %236 artış ulaştığı gibi bilgilerin yanı sıra;

Google Android One ile akılllı telefon sahibi olmayanlara ekonomik ve yüksek kaliteli telefonlar sunmaya hazırlanıyor.Android On cihazların 100 doların altında olması bekleniyor.

Android Wear yazılımı gecenin bombalarındadı. Google Now entegreli Android Wear ileride kolunuza takacagınız bir saat ile kendi asistanınız yanınızda olacak. Hergün rutin olarak yaptığınız şeyleri siz söylemeden hafızasına kaydedip,sizin aklınıza gelmeden hatırlatacak.

Android Auto google’ın uyumlu arabalarda kullanabileceğiniz bir özellik. Araba kullnırken elleriniz kullanmadan ses komutlarıyla mesajlaşma dahil aklınıza gelebilecek bütün herşeyi yapabilecek duruma geliyorsunuz. Yine Google Now entegrasyonu ile Android Auto otomarik olarak eve gideceğiniz rotayı ya da sevdiğiniz muzikleri çalıyor.Bu arada Google’ın Android Auto uyumlu arabalar için Hyundai, Porsche, Volvo, Volkswagen gibi 40 otomobil şirketiyle anlaşmış.

andAUT89701

Android TV ile akıllı telefonlarınızı beraber çalıştırıp ,google play üzerinden büyük ekranda oyun oynayabiliyorsunuz.

Google Fit ise birkaç gün önceki yazımda da belirttiğim gibi bence geleceğin şimdilik en iyi giyilebilir teknolojisi. Kullanıcılar kendi fitness hedeflerini takip edebilir duruma geliyorlar hatta kullanıcılar izin verdiği taktirde google tüm sağlık verilerine erişip bunları tek bir platformdan takip edebilmenizi sağlıyor.Aldığım bir bilgiye göre Nike,Google Fit ile işbirliğine girmiş durumda.

Screen-Shot-2014-06-25-at-2.30.57-PM

 

Yukarıda bahsettiğim yenilikler benim en çok dikkatimi çekenlerdi. Öte yandan Chromebook,Google Driver for Work chromecat güncellemesi ve Appurify hakkında da bilgiler verildi.

[videos file=”http://www.youtube.com/watch?v=d36cIFCJvQs#t=32″ width=”700″ height=”500″][/videos]

 

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.