Hedefler, Hayaller ve Nasıl Gerçekleştireceğimiz


Yeni yıl ile birlikte çoğu insan yeni bir başlangıç(resmi yeni yıl başlangıcı) olması sebebi ile yeni sene için hedefler koymak ister. Çoğu zaman bu hedefler her sene başında koyulur,bunula ilgili planlar yapılır.İlk ay iyi bir şekilde,sonraki aylar ağır aksak bir şekilde bu yapılan planlar gerçekleştirilir. Kişisine göre değişen bir süre sonra da ortada ne hedef kalmıştır ne de hedefleri yapmak için oluşturulan plan.

Hayatımız da öyledir aslında.İşimizde,özel yaşamımızda yıllardan beri aklımızda olan hedeflerimiz vardır. Bu hedefleri herşeyden çok isteriz fakat gün sonunda ya harekete geçemeyiz ya da harekete geçtiğimizde karşımıza çıkan zorluklarda daha fazla zorlamayıp hedefimize ulaşmaktan vazgeçeriz. Bazen hayat koşturması içerisinde unuturuz bazen de konfor alanımız içinde kalmak bizim daha çok işimize gelir. 

Peki sorum şu size? 

Yaşlandığınızda ya da hayatınızın son günlerinde olduğunuzu anladığınızda o çok istediğiniz hedefleriniz ile ilgili ne kadar pişman olmaya hazırsınız? 

Yapmadığınız için gözünüz arkada mı kalacak ya da “amannn bee iyi ki yapmamışım” mı diyeceksiniz.

Ben bu ve bunun gibi soruları her sabah uyandığımda , öğlen yemek yerken ya da akşam yatağıma girdiğimde devamlı kendime soruyıorum. Bence herkes soruyor. Zaten bizi diğer varlıklardan ayıran en büyük şey düşünmemiz değil mi? Neden bu dünyaya geldiğimiz, nasıl ailemize,insanlığa ya da dünyaya faydalı olabileceğimiz gibi soruları düşünmüyor muyuz?

Neyse konuyu dağıtmadan(bu konular başka bir blog yazım olsun) belki mantıksal olarak değil ama bilimsel literaturde hedeflerimize nasıl ulaşabileceğimiz ile ilgili kendimce birkaç bilgi vermek isterim.

Hedefler ile ilgili ayrıntıya girmeden önce ilk başta şunu söylemek istiyorum. Hayatta başarılı oluyor olmamız ne kadar zeka seviyesine sahip olduğumuz ya da ne kadar paramızın olduğu ile ilgili doğru orantılı değildir. Bence hedefimize olan tutkumuz ve hedefimizi gerçekleştirmeye çalışırken nelerden vazgeçerek yılmadan ,plan dahilinde hedefimize ulaştığımız ile iliglidir.

smart plan

 

En son ne zaman geleceğiniz hakkında düşündünüz?

Buna ciddi bir şekilde zaman ayırmanız gerekir. Eğer bu yazıyı okurken hedefimi hemen belirleyebilirim diyorsanız yanılıyorusunuz. Bunun için kesinlikle özel bir zaman ayırmanızda fayda var. Belki birden fazla saat, gün bile olabilir.

Sizlere yardımcı olması açısından aşağıdaki soruları kendinize sorarak düşünmeye başlayabilirisiniz.

– 10 yıl sonra nasıl bir hayata sahip olursam mutlu olurum?

– 10 yıl sonra iş yaşamımda hangi noktada olursam mutlu olurum?

– 10 yıl sonra ekonomik açıdan hangi noktada olmalıyım?Evim nasıl olmalı,arabam nasıl olmalı?

– 10 yıl sonra sağlığım nasıl olmasını istiyorum?

……………

Bu soruların yanıtları ile beraber hedefiniz yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamış demektir. Hayal etmeye ve o hayali gerçekleştirdiğinizi düşündükçe içinizde bir heyecan oluşmaya başlayacaktır. Bu da sizin motivasyonunuzu arttıracaktır. Bundan sonrası tamamen sizin alacağınız aksiyon ile ilgili. Hayalinizi ne kadar gerçekleştirmek istiyorsanız o kadar bu işe motive ve hızlı bir şekilde başlayacaksınız.

Bence hedefimizin gerçekten çok istediğimiz, bizi mutlu ve tatmin edecek bir hedef olması önemli. Mesela “Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ülkesine,insanlığa ve dünyadaki diğer varlıklara faydalı işler yapan, mutlu ve sağlıklı bir ailesi olan,dünya çapında hizmet veren ve ülkesini her alanda temsil eden bir iş insanı olmak istiyorum.” gibi.

Bu şekilde uzun vadeli hedeflerimiz ile beraber yaşamımıza yön verme ve belirlediğimiz değerler çerçevesinde hedefimize giden yolumuzu belirleme olanağı yakalamış oluruz. Fakat bu uzun vadeli hedefler başarıya giden yolda tek başlarına bir anlam ifade etmezler. Bu uzun yolda,uzun vadeli hedefimizi küçük parçalara bölmek,hedefimizi gerçekleştirirken başardığımız küçük parçalı hedefler hem motivasyonumuzu arttırır hem de hedef içerisinde kaybolmamamızı sağlar. Büyük hedefimizi küçük küçük hedef adımalarına bölerek her küçük adımı gerçekleştirdiğimizde kısmi olarak da olsa bir hedefi başarmış oluruz.

Gelelim uzun ya da kısa vadeli hedeflerimizi koyarken ve bunları başarırken olmazsa olmaz olan koyacağımız hedeflerimizin S.M.A.R.T. özeliğine sahip olmasına.

smart goals

SPESIFIC (BELİRLİ)

Hedefinizle ilgili NET bir fikre sahip olmalısınız. Bu önceliklerinizi doğru ayarlamınıza ve hedefinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Hedefiniz oluştururken aşağıdaki soruları cevaplamaya çalışabilirisiniz.

 • Ne yapmak istiyorum? – (What)
 • Bu amaç neden önemlidir? – (Why)
 • Kimler katılıyor? – (Who)
 • Nerede bulunuyor? – (Where)
 • Hangi kaynaklar veya limitler var? – (Which)

MEASURABLE (ÖLÇÜLEBİLİR)

Ölçülebilir hedefleriniz olması önemlidir, böylece ilerlemenizi takip edebilir ve motivasyonunuzu koruyabilirsiniz. İlerlemeyi değerlendirmek odaklanmaya devam etmenize, işlerinizi tarihinde bitirmenize  ve hedefinize ulaşma heyecanını hissetmenize yardımcı olur. Hedefinizin ölçülebilir olup olmadığını aşağıdaki soruları sorarak anlayabilirsiniz.

 • Kaç (para)?
 • Kaç tane?
 • Başarılı olduğu zaman nasıl bileceğim?

ACHIEVABLE (BAŞARILABİLİR)

Hedefinizin kesinlikle yeteneklerinizi zorluyor olmalı ancak gerçekçi ve başarılabilir de olmalı. Başarılabilir bir hedef belirlediğinizde, daha önce gözden kaçan fırsatları veya onu size yaklaştıran kaynakları tanımlayabilirsiniz.

RELEVANT (İLGİLİ)

Seçtiğiniz hedefin sizin için gerçekten uygun olması gerekli.

Aşağıdaki  sorularla hedefinizin sizin için gerçekten uygun olup olmadığını irdeleyebirsiniz. 

 • Bu hedef için uğraşmaya değer mi? 
 • Hedefi gerçekleştirecek kişi gerçekten ben mi olmalıyım?
 • Diğer hedeflerinle uyumlu mu? 
 • Hedef için doğru zaman mı? 

 

TIME-BASED ( ZAMANA DAYALI )

Belirlediğiniz hedefin bir başlangıç ve bitiş zamanı olmalıdır. Eğer hedefinize gerçekçi bir başlangıç zamanı koymazsanız bu hedef için çalışmayı sürekli öteleyerek geciktirebilirsiniz. Aynı zamanda bitiş zamanınızı belirlemezseniz projenizi bitirmeyi uzun süre boyunca erteleyebilirsiniz.

 

Başarı, sürekli yeniden ayarlamalar ve hesaplamalar gerektiren dinamik bir süreçtir. Hedeflerinizin S.M.A.R.T. çerçevesine uyduğundan emin olmak ve hedefiniz üzerinde gittiğinizden emin olmak için kendinizi sıklıkla ( her gün/her hafta değil ama her 6 ayda ya da her yılda bir) yeniden değerlendirin.

Ve şunu kesinlikle unutmayın.Hedefleriniz karakterinizi ve hayata olan bakışınızı belirler.  Yazımı çok sık kullanıdıgım bir alıntı ile bitirmek istiyorum.

“Hayallerinizi başardığınızda elde ettiğiniz kazanç, onları başarırken kime dönüştüğünüzdür.” – Henry David Thoreau

 

Düşünmenize faydalı olabilecek diğer yazılarımdan bazırları:

İş Hayatında Sizi Başarıya Taşıyacak 8 Tavsiye

Yaratıcı Zekayı Serbest Bırakma Yolları

Never,Ever Give Up!!(Asla ve asla vazgeçme!!)

 

Kaynakça:

Lifehack

 

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.