İş Hayatında Sizi Başarıya Taşıyacak 8 Tavsiye


Daha okuldan mezun olmadan önce iş bulma kaygılarımız başlıyor. Eğer ailemizin kurulu bir işi yoksa ya da ailemizle beraber yola devam etmek istemiyorsak,çoğumuz bir şirkette çalışmaya başlıyoruz. Tipik plaza insanı oluyoruz yani. İçimizde bir girişimci ruhu her zaman var ama bunu çoğumuz gerçekleştiremiyor ya da uğraşmak istemiyor. Profesyonel iş hayatımda yıllarca yapmış olduğum gözlemler,sohbetler ve yaşanmışlıklara istinaden sizlere başarıya ulaşmanız için nacizane 8 tavsiyeden bahsedeceğim. Bu bahsettiklerim iş görüşmesinden tutun amirinizle nasıl diyaloglar kuracağınıza kadarı kapsayacak. Hadi şimdi hızlıca başlayalım.

1.Enerjik Olun

enerjik

İş başvurusunda başarıya ulaşmanın en büyük anahtarı enerjik olmak. İş görüşmesi boyunca enerjinizi koruyun, etrafa gülücükler saçın, pozitif görünün. Eğer işi aldıysanız, o enerjinizi kaybetmemeniz gerekiyor. Nasılsa artık çalışıyorum demenin size faydası yok. Bu nedenle her zaman pozitif olmalısınız. Yöneticiler pozitif enerji yayan çalışanları severler.

2.Ayrıntıları Önemseyin

ayrıntı

Eğer dikkatli bir yapınız yoksa bu konuda kendinizi eğitmeniz gerekiyor. Yöneticiler küçük şeylere dikkat eden, ayrıntıları fark eden çalışanlar olsun isterler. Çünkü küçük şeylere dikkat ettiğiniz takdirde çok daha başarılı iş çıkarırsınız. Giriştiğiniz projede hiçbir aksaklık oluşmaz. Aynı şekilde yöneticilerinizle ya da çalıştığınız müşterilerinizle yapacağınız yazışmalarda da ayrıntıları fark etmeniz büyük önem taşıyor. Çok önemli, güzel ya da ilginç bir fikir öne sürecek olabilirsiniz. Ancak bu noktada önemli olan söyleyeceğiniz şeyden ziyade o şeyi nasıl söylediğinizdir.

3.İşleri Zorlaştırmayın

islerizorlastirma

Karşınıza çıkan herhangi bir sorunu yöneticinize gitmeden çözmeye çalışın. Eğer çözemeyeceğiniz bir sorun ise çözüm yolları üretin ve yöneticinize sorunu götürürken bulduğunuz çözüm yollarını da beraberinde götürün. Bu sayede yöneticinizin işlerini kolaylaştırmış olacaksınız. Çözüm odaklı bir çalışan ise yöneticiler için vazgeçilmezdir.

4.Söyleminize Dikkat Edin

soylem

Her zaman görgü kuralları çerçevesinde iletişim kurun. Teşekkürler ve lütfen gibi kelimeleri mutlaka kullanın. Karşınızdaki kişiyi önemsediğinizi hissettirin. Bu sayede iletişim yönünüz de güçlenir ve çalışma arkadaşlarınız sizinle iletişime geçmekten kaçınmazlar.

5.Öğrenmenin Sonu Yok

BXD4DG

Her zaman öğrenmeye açık olmalısınız ve kendinize yeni şeyler katabilmelisiniz. Gelişmelerden asla uzak kalmamanız gerekiyor. Çalışma alanınızla ilgili gelişmeleri yakından takip etmelisiniz. Yeni iş fikirleri üretebilmeniz de oldukça önemli. Öğrenme kapasitenizi geliştirmenin en güzel yolu ise hobi edinmek. Bu sayede ufkunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz.

6.Problemleri Kabul Edin

Playing a tough basketball game.

Problemin olmadığı hiçbir alan yok. Bu nedenle problemleri kabul etmeniz gerekiyor. Ancak kabul ettiğiniz zaman o probleme karşı bir çözüm üretebilirsiniz. Asla olmaz diye bir şey düşünmemeniz gerekiyor. Zor iş vardır ancak asla yapılamayacak bir iş yoktur felsefesini benimsemeniz önemli. Eğer zorlanacağınız bir iş geldiyse, önce kendinize süre verin ve o işi değerlendirin. Bir süre sonra nasıl yapmanız gerektiğini bulacaksınız.

7.İş Bağlantıları Oluşturun(Networking)

networking

Sektörünüzde yapılan etkinliklere katılarak,yeni insanlarla tanışın. Bu tanıştığınız insanlarla bir şekilde her zaman iletişim halinde olmayı unutmayın.

8.Radarlarınız Açık Olsun

new-job-exit

Eğer gerçekten şanslı değilseniz bir şirkette kısa zaman içerisinde üst seviyelere gelmeniz kolay değildir. Bunun yerine yeni iş fırsatlarına her zaman açık olun. Sonuçta siz kendinize va ailenize rahat bir hayat yaşatmak için çalışıyorsunuz.

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.