Kısaca BIG DATA Nedir?


Son yılların en popular konularından bir tanesi BIG DATA. Teknoljinin hayatımızın içine birebir girmeye başladığı şu günlerde,BIG DATA aslında hayatımıza internetin ilk günlerinden itibaren girmeye başladı. Bilgisayar üzerinde yaptığımız her işlemde, facebook,twitter yapılan paylaşımlarda,doldurduğumuz müşteri formunda,gezindiğimiz web sayfasında vb.  aslında Veri girişi yaptığımız her yerde BIG DATA yı hiç farkında olmadan biz oluşturduk.

Big data is like teenage sex: everyone talks about it, nobody really knows how to do it, everyone thinks everyone else is doing it, so everyone claims they are doing it…

Peki oluşturduk ama hala nedir bu BIG DATA diyorsanız; kısacası yukarıda bahsettiğim sosyal medya paylaşımları,gezindiğimiz web siteleri,fotoğraf arşivleri ve daha sayabileceğimiz izimizi bıraktığımız farklı kaynaklarda bulunan verilerin anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş şeklidir.

Yıllar geçtikçe bu yapılandırılmamış verilerin ne kadar önemli olduğunun farkına varan yazılım firmaları bunun üzerine yoğunlaşarak yeni yeni BIG DATA projeleri oluşturmaya başladı.Örneğin Google BIG DATA tarafında klasik yöntemleri kullanmayarak ihtiyacı olan teknolojiyi kendisi geliştirdi. Milyarlarca web sitesini Google File System üzerinde tutuyor, veritabanı olarak Big Table kullanıyor.Bu kadar veriyi işlemek için ise MapReduce kullanıyor. İşin en önemli kısmı ise bu teknolojilerin hepsi düşük maliyetli binlerce bilgisayarın bir araya gelerek oluşturduğu bilgisayar gruplarında çalışıyor.

Daha özet olarak düşünürsek BIG DATA’nın oluşumuna etki eden 4 kavram var.Bunu aklınızda 4V olarak da tutabilirsiniz.

  1. Volume (Veri Büyüklüğü-Hacim): Zaman geçtikçe ve teknoloji hayatımızın içine girdikçe veride çok hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Yapılan araştırmalara gore 2020 yılındaki veri büyüklüğü 2005 yılına oranla 300 kat daha büyük olacak.(40 ZettaBytes) Yaklaşık 6 Milyar insan cep telefopnuna sahip olacak ve şirketlerideki verinin büyüklüğü TB’larca artacak. Burada öenmli olan şirketlerin büyüyen veri hacmine nasıl yön vereceklerini kurgulamarı.
  2. Variety(Çeşitlilik): Üretilen verilerin %80 i yapısal değil ve kullandığımız her teknoloji sayesinde veri tipleri farklılaşıyor. Sonuç olarak tüm verilerin aynı platformda analiz edilmesi için aynı formata dönüştürülmes gerekiyor.
  3. Velocity(Hız): Hızlı büyüyen veri sayesinde bu büyümeyi karşılık hem donanım hem de yazılım tarafında aynı oranda hızlı olmak gerekiyor. Şirketlerin bu şekilde büyüyen veri ile başa çıkabilir duruma gelmesi gerekiyor.
  4. Value(Değer): Aslında bu kavram yukarıda saydığım bütün kavramların sonucunda ulaşılıyor. En başta işlenmemiş bir şekilde karşımıza çıkan datanın işlenmiş hale çevrildikten sonar şirketimize artı olarak kattığı değer şeklinde düşünebiliriz.

 BIG DATA nerelerde kullanılır?Kullanım Örnekleri nelerdir? 

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Bu kadar büyük veriyi bir takım araçlarla yönetmeye başladıktan sonra hayal gücünüzü kullanarak ulaşabildiğiniz kadar bilgiye yapılandırılmış bir biçimde kullanabilirsiniz.Ve bunları birer pazarlama aktivitesine,üretim iyileştirme aktivitesine ya da finansal kazanım aktivitelerini dönüştürebilirsiniz. Örneğin son zamanlarda bir araba firmasının bütün otomobillerine yerleştirdiği sensörler sayesinde araç sahiplerinin kullanım istatistiklerini tutarak mevcut modellerinden araç önermeye hatta kullanımı hakkında uyarılar belirtmesine kadar birçok alanda kullanılabilinir.

Son olarak BIG DATA nın çok kısa zamanda hayatımızın her alanında bizlere yön verecek bir araç olduğunu düşünebiliriz.

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.