Neden Masaüstü ve Uygulama Sanallaştırmaya Geçmelisiniz?


Türkiye’de ki bilişimciler olarak teknolojiyi gerçekten çok yakında takip ediyoruz. Özellikle çalıştığımız şirketlerin Bilgi Sistemleri departmanındaysak teknolojiyi takip etmek bizim  en önemli görevlerinizden bir tanesi. Her geçen gün gelen teknolojik yeniliklerle beraber çalıştığınız firmanın tasarruf etmesini hatta çok ama çok daha fazla gelir elde etmesini sağlayabiliriz. Aslında bu şekilde IT departmanlarının gider departmanı olarak değil de gerçekten firmaya getirdiği teknolojik yeniliklerle beraber katma değer sağlayan,hatta para kazandıran bir departman olduğunu anlatabiliriz. Bunu anlatmak bundan 10-15 sene önce çok daha zordu ama hemen herkesin kullandığı akıllı telefonlar sayesinde teknolojinin aslında ne kadar önemli bir konu olduğunu ve neler yapabildiğini 7’den 70’e herkes her geçen gün görmüş oldu.

Benim yaklaşık 6 seneden beri yakından takip ettiğim ve sektörde de son 3-4 senenin en popüler konularından biri olan uygulama ve masaüstü sanallaştırmanın faydalarından kısaca bahsetmek istiyorum. Türkiye’deki en büyük uygulama sanallaştırma projelerinden bir tanesini yapmış biri olarak firmaya neler kazandırdığını hatta uzun vadeli düşünüldüğünde çalıştığınız firmaya ne gibi getirileri olduğunu aşağıda aklıma gelen konu başlıklarında yazdım.

1.Kolay Yönetim

kolayyönetim

 • Bütün yazılımlar ve donanımların yükseltme işlemi veri merkezinden tek bir noktadan gerçekleştirilmektedir.
 • Masaüstü ve uygulama sanallaştırmada herşey veri merkezinde olduğu için IT personelinin kullanıcının yanına giderek destek vermesi gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Tek bir noktadan bütün verilerin hızlıca yedeğini alabilirsiniz.(Son kullanıcı bilgisayarındaki veriler dahil)

2.Tasarruf

cost-savings1

Masaüstü sanallaştırma ile birlikte birden fazla konuda tasarruf yapmanız mümkün olup,aşağıda belirteceğim kalemler ile birlikte yapılan yatırımın uzun vadeli geri dönüşünü sağlamışta olacaksınız.

 • Masaüstü sanallaştırma ile herşey tek bir veri merkezinden yönetiliği için %70 oranında yönetim ve işletme giderlerinden tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Yeni işe başlayan personeliniz için yeni bir bilgisayar almak yerine, mevcut bilgisayarları thinclient gibi kullanabilir ya da yeni bir bilgisayar almak yerine bir bilgisayardan daha az maliyetli thinclien’lar satın alabilirsiniz.Ya da BYOD (Bring Your Own Device) stratejini belirleyerek çalışanlarınızın kendi bilgisayarlarını kullanmalarını isteyebilirsiniz.
 • Mevcut masaüstü bilgisayarların zaman içerisinde thinclient modellerine geçmesi ile birlikte %97 oranında elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz.

3.Güvenlik

 • Thinclient’lar istenmeyen yazılımlar için güvenli bir şekilde dizayn edilmiştir.
 • Veriler thinclient’lar üzerinde tutulmadığından herhangi bir lokasyona taşınamaz,istenilmediği takdirde kopyalanamaz.
 • Bütün client’lar merkezi bir yerden izlenmektedir.

4.Verimlilik

productivy

 • Standart masaüstü bilgisayarlar uzun tamir zamanlarına sahip olduğundan dolayı,kullanılan herhangi bir thinclient ile bu zamanı %98 oranında azaltabilirsiniz.
 • Bütün sistemler sanal olarak önceden yapılandırılmış,paketlenmiş ve dakikalar içerisinde çalıştırılıp servis verebilecek durumdadır.
 • Bütün datalarınıza ve uygulamalarınıza istenilen zaman da istediğiniz yerden istediğiniz cihazla(Akıllı telefon,tablet,bilgisayar) güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.