Nesnelerin İnterneti ve Dijital Dünya


Şimdi bu yazımı okurken bir de gözünüzde canlandırmayı deneyin.

2020 yılına kadar 9 milyardan fazla insan ve işletme ayrıca 32 milyardan fazla cihazın internete bağlanacağı öngörülüyor. İnsanlarla, işletmelerle,cihazlarla iletişim kuran hatta pazarlık yapan yeni bir dünyanın başlangıcındayız.

IOTGraphics

Dijital dünya ile elektronik ticaret arasındaki en büyük fark internete bağlı cihazlarla insanların ve işletmelerin birbirleriyle olan entegrasyonu. Yani bu konu ile ilgili birkaç örnek verecek olursak;

Arabanıza bağlanacak sensörlerle arabanızın bakım zamanının geldiğini veya arka lastiğinin diğerlerinden daha az havaya sahip olduğunu söyleyen ve bunu tek bir merkezden yöneten bir yapı düşünebiliriz.

intelligent-cars-iot-intel-large

Aslında bu örnekleri sektörel bazda çoklayabiliriz.

Örneğin modayı seven biri olarak bir mağazaya gittiğinizde denediğiniz kıyafet ile ilgili (çeşitli uygulamalar yardımıyla) sizin daha önceden aldığınız kıyafetlere göre size mağazada bulunan ve sizin görmediğiniz daha farklı ürünler sunacak, hatta bunları sizin bir görüntünüzü alarak bir ekranda göstererek arka planda da sosyal medya üzerinden arkadaşlarınızın yorumlarını almanızı sağlayacak. Ya da siz o kıyafeti denerken size o kıyafet ile kullanabileceğiniz takı,ayakkabı vb. şeyleri yine sizin görüntünüzle beraber bir ekranda göstererek sizin daha fazla ürün satınalmanızı sağlayacak.

Iotfashion

Başka bir örnek daha vermek gerekirse elektrik dağıtım şirketlerini düşünün. Her evin her iş yerinin bir elektrik sayacı var. Ve ilgili bölgede bulunan her sayacın okunması için belirli büyüklükte bir istihdam mevcut. Elektrik sayaçlarına bağlanacak bir cihaz ile birlikte elektrik sayaç okumaları otomatikleştirilecek, sınırlandırılabilecek ya da faturayı ödemediğiniz takdirde uzaktan elektrik kullanımınız kısıtlanacak. Ve bunu saniyeler içinde yapabileceksiniz.

iot-for-utilities-smart-water-gas-and-electric-utilities-coming-soon

 

Dijital iş dünyası ile birlikte yeni iş modelleri,yeni iş yapış şekilleri oluşacak ve mevcut çalışanlar buna doğru evrilecek diye düşünebiliriz.

Bunlar olurken şirketlerde bulunan CEO(Yönetim Kurulu Başkanı),CIO(IT Müdürü,IT Direktörü) ve teknoloji sağlayan şirketlerin daha farklı bir şekilde düşünerek yeni iş modelleri oluşturarak yeni fırsatlar yaratmasını sağlayacak. Burada bakıldığından belirli bir proje planı dahilinde inovatif fikirler yeni dünyanın gelişmesinde önemli rol oynayacak.

 

Gelecekte dijital liderlik becerileri, tüm iş dünyası liderleri için finans gibi diğer yürütme becerileri ile aynı seviyede olacak.

handshake_with_tablet_in_foreground

Tabi olan bir de başka bir boyutu var. Tüm bunlar olurken toplanan verilerin bir yerde saklanması ve onların anlamlı bir şekilde işlenmesi gerekli. Düşünsenize hayal edemeyeceğiniz kadar çokdosyalardan,resimlerden,verilerden bahsediyoruz.

İşte burada da başka bir konuya giriyoruz. BIG DATA ve Büyük Veri Madenciliği. Bu konularla ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.