Nesnelerin İnternetinin (IoT) Perakende Sektörü için Faydaları


Nesnelerin interneti ile ilgili olan diğer bir yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

Nesnelerin internetinin hayatımıza yavaş yavaş yerleşmesi ile beraber birkaç sektör ilgili cihazları mağazalarına veya şirketlerine yerleştirerek bunu bir fırsata çevireceklerini anladılar. Bununla beraber dünya genelinde perakende sektörünün %70 i önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu değişime başlayacaklarını ve buna hazır olduklarını belirtiyorlar.

Perakende sektörü makinaların bütün herşeyi yönetme vizyonunu desteklerken hala bazı konularda uygulamalar onlara da daha pratik çözümler üretiyorlar.

Örneğin bazı uygulamalar envanter işlemlerini iyileştirmelerinde, daha iyi müşteri deneyimleri yaratmada veya enerji maliyetlerinden tasarruf etmelerinde hali hazırda yardımcı oluyorlar.

Bununla beraber perakende sektörü için IoT’yi kullanmalarındaki birkaç nedeni de aşağıda bulabilirsiniz.

Ödeme kasalarının ortadan kaldırılması

Çoğu perakende sektöründeki mağaza daha önceden satış elemanlarına verdiği tabletlerle müşterilerden sipariş toplamaya çalışmış ama birkaç bunda başarılı olsa da çoğu bu yolu istediği noktaya getirememiştir. Fakat amazon yapmış olduğu uygulama ile beraber geçtiğimiz sene Seattle’da ilk ödeme kasalarını koymadığı mağazayı açtığında oyunun kuralı değişmiş oldu. Tabiki gidilecek daha çok yol var fakat bir düşünsenize; basitçe telefonunuzdaki bir uygulama aracılığıyla mağazaya giriş yapın, ihtiyaç duyduğunuz öğeleri seçin ve ayrılın. Kulağa yeterince basit geliyor fakat mağazaki sensörlerden makine öğrenmeye ve yapay zekadan mobil paraya kadar bir dizi ileri teknolojiyi kullanılabilir hale getiriyor.

Daha iyi envanter yönetimi

Müşterilerin her istediğini mağazalarda bulması her firmanın isteyeceği birşey. Müşteri mağazanıza geldiği zaman aradığı ürünü bulamaması bazen sizin o müşteriyi kaybetmenize neden olabilir. Bunun önüne geçmek için iyi bir envanter yönetiminin yapılması şart. Yani hangi mağazada hangi ürün kritik seviyeye düşecek kadar azaldığının bilgisinin alınması ve hemen aksiyona geçilmesi için RFID teknoloji kullanılmaya başlandı bile. IoT bu konuda da perakende sektörünün imdadına yetişiyor diyebiliriz.

Akıllı Mağazaların Açılması

Son zamanların trendlerinden bir taneside akıllı ev modası. Hangi yeni yapılan bir inşaat sektöründeki firmadan ev alırsanız size ev hakkında söyleyeceği ilk şey akıllı ev konseptine uygun bir şekilde yapıldığı olacaktır.Evlerde kullanılan sistemler size enerji tasarrufu vb. Şeyler sağlayarak tasarruf etmenizi sağlayabilir. Bunu perakende sektörü çin yorumlarsak birçok perakendeci, Isıtma,soğutma,iklimlendirm ve havalandırma sistemleri, aydınlatma, güvenlik ve daha pek çok faktörle bütünleşen IoT teknolojisinden hali hazırda yararlanmaktadır. Bir mağazanın ışıkları açılıp kapandığında ince ayar yapabilme veya bir alanın içindeki sıcaklığı ayarlama özelliği, küçük bir konu gibi gözükebilir; ancak bu teknoloji sonunda perakendecilere enerji maliyetlerinde büyük bir tasarruf sağlamaktadır.

Mağaza Ziyaretlerini Özelleştirme

Yine Zebra firmasının araştırmasına göre perakendecilerin% 79’u mağaza deneyimini müşterileri için özelleştirebilir duruma gelecek. Bunu nasıl yapacak derseniz; müşterilerin tam olarak ne zaman ziyarette olduklarını biliyor olacaklar. Yani telefonlarımızdaki konum bildirimi teknolojisi ve cep telefonlarının her yerde bulunması buu mümkün kılar hale getiriyor.

Peki bunun yararı nedir?

Satış ekibiniz, bir müşterinin yakın zamanda yeni bir çift ayakkabı için çevrimiçi göz attığını biliyorsa, o zaman belirli müşteriler kapıdan geçerken, onlara özel(Kişiye özel) ayakkabı önerileri sunabilir. Nesnlerin interneti online ve fiziksel alışveriş deneyimleri arasındaki boşluğu kapatarak perakende sektöründeki firmalar için  her iki platformdaki performansını potansiyel olarak iyileştirmeye yardımcı olur.

Daha iyi Veri Toplama

Daha kapsamlı olarak, IoT çözümleri, perakendecilere, daha önce hiç olmadığı gibi operasyonları hakkında veri toplayabilme olanağı sunuyor. Örneğin, mağazalardaki sensörleri kullanarak, perakendeciler yalnızca belirli bir ürünün ne zaman düşük stok değerlerini bildiklerini değil, belirli bir günde kaç müşterinin mağazaya girdiği ve hatta her müşterinin mağaza içindeki izlediği raf güzergahını öğrenebilir.Bu bilgiler bile mağaza içindeki raf düzeninin değişimine kadar yol açabilir.

Veri toplamak için olan fırsatlar sonsuzdur, ancak IoT teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen perakendecilerin hangi verilerin en önemli olduğunu belirlemeleri ve bulgularıyla ilgili önlem almaları gerekir.

 

Kaynakça:

https://www.zebra.com/us/en/about-zebra/newsroom/press-releases/2017/zebra-study–seven-in-ten-retailers-to-invest-in-iot-technologie.html

 

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.