Santranç ve Tavla (Kısa bir Hikaye)


Bugünlerde o kadar farklı konularda o kadar farklı dergi,kitap,makale ya da yazılar okuyorum ki artık her konudan az da olsa bir fikrim olduğunu düşünmeye başladım.Kaldı ki boşta olan bir günümün yaklaşık 6-8 saati okumakla geçiyor diyebilirim. Bazen bunlar çok gereksiz çok saçma konularda olabiliyor bazen de güzel bir girişim yapabilabilecek bir fikrin ateşleyicisi. Bu araştırmalarım,okumalarım esnasında kısa bir hikayeyle karşlaştım ve biraz da yorumumu katarak bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Hikyaemiz tavla ve santançla ilgili. Aslında greksiz bir konu gibi görünse de hikayeyi okuduktan sonra bütün fikrinizin değişeceğinden eminim.

Eski zamanlarda Pers imparatorunun baş veziri Buzur Mehir tarafından 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu; dünyanın en popüler oyunlarından biri. Oyun zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanmış ve günümüze kadar gelmiş.Hala milyonlarca kişinin en favori oyunlarında biri.Nasıl zaman kavramından ilham alındığına gelince;

Senenin birliği olarak tavla bir tanedir.

4 köşesi 4 mevsimi,

Tavlanın içindeki karşılıklı 6sar hane 12 ayı

Pulların toplamı ayin . 30 gününü

Siyah-beyaz pullar gece ve gündüzü

Karşılıklı 12ser hane günün 24 saatini simgeler..

chessbackgammon.2L
Eski zamanlarda Hint İmparatoru, satranç oyununu Pers imparatoruna, yanında bir mektup ile hediye olarak göndermiştir. Mektubunda oyunla ilgili hiç bir açıklama yapmazken şöyle bir mesaj yazmıştır.

Pers imparatoruna;
Kim daha çok . düşünüyor,
Kim daha iyi biliyor,
Kim daha ileriyi görüyorsa
O kazanır.
İşte hayat budur…

Pers İmparatoru donemin en alim veziri olan Buzur Mehir ile bu mesajı paylaşarak, ondan oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint İmparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister. Vezir haftalarca çalıştıktan sonra gönderilen satrancın her tas hareketini ve oyunu çözer daha sonra da on günde tavlayı icat eder ve imparatora sunar. Hint İmparatoruna tavla oyunuyla birlikte gönderilmek üzere şöyle bir mesaj hazırlanır.

Hint imparatoruna;
Evet,
Kim daha çok düşünüyor,
Kim daha iyi biliyor,
Kim daha ileriyi görüyorsa
O kazanır.

Ama biraz da şanstır!

İşte hayat budur…

Backgammon chess chequers draughts board inlay marquetry wood Turkey Fabric cloth drape market shop bazaar market

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.