Şirketlerin Hybrid Cloud Stratejisi ve VMware Cloud on AWS


Son zamanlarda IT sektöründeki üreticilerin sıklıkla bahsettiği “Hybrid Cloud” yapı oluşturma önerisi, aslında sektörümüz için çok da yeni değil.

Cloud teknolojilerinin ilk konuşmaya başladığı günden itibaren “Hybrid Cloud” yapılar gündemdeydi fakat üreticilerin ilk odak noktası “Her şeyi Cloud’a taşıyın ve rahat edin” olduğu için müşterinin uygulamalarına, iş yüklerine ve uyumluluklarını gözardı ederek bütün her şeyi Cloud’a taşımak o günler için çok da anlamlı olmadı. Gerçi hala bütün yapının Cloud ortamında olması gibi bir surum söz konusu olabilir ama biraz önce de bahsettiğim gibi tamamen şirket IT ortamında kullanılan uygulamara bağlı olarak şekillendirilebilir.

Hybrid ortam söylemleri zaman geçtikçe daha da olgunlaştı, hem daha stabil hem de yönetimi daha kolay bir duruma gelmeye başladı. Günümüzde karşımıza artık hem mevcut sistemlerinizi kendi on-premise ortamınızda barındırabileceğiniz hem de cloud’ un nimetlerinden faydalanabileceğiniz Hybrid ortamlar ortaya daha da çok çıkmaya başladı..

Hybrid Cloud vizyonunun hem en büyük tedarikçilerinden hem de liderlerinden biri olan VMware bunu ilk olarak 2017 yılında VMware CEO su Pat Gelsinger’in sunumu ile gerçekleştirmeye başladığını duyurdu.

Geçen 2 sene ile birlikte VMware Cloud hem kendi ekosistemini geliştirdi hem de getirdiği yeniliklerle Hybrid ortamının gelişmesinde büyük rol oynadı.

Bu gelişen ve her gün bir üreticinin girdiği VMware cloud ekosisteminde ise bence en dikkat çekişici iş birliği VMware – AWS iş birliği oldu.

Oluşturdukları VMware on AWS ortamı ile müşterilerine mevcut ortamlarından ve hem de mevcut IT altyapı yönetim şekillerini ve bilgilerini değiştirmeden Hybrid ortama geçme şansını tanımaya başladılar.

Peki tam olarak nedir bu VMware on AWS ?

İlk önce tamamen hybrid bir bulut ortamına ihtiyaç duyuyorsanız ve uygulamarınızda değişiklik yapmak istemiyorsanız bu ortam sizler için ve şirketiniz için tamamen biçilmiş kaftan.

VMware on AWS, hybrid ortam için ihtiyacınız olan network, veri depolama, lisans, upgrade, hızlı destek gibi ihtiyaclarınızı tamamen kapsayan bir çözüm olarak öne çıkıyor. Kaldı ki benim kişisel olarak yapmış olduğum destek testinde 1 dakika olmadan karşımda problem ile ilgilenecek uzman mühendis ile konuşabildim.

Hybrid ortamda hangi kullanım senaryolarında VMware on AWS i kullanılabilirim?

 • Mevcut on-premise ortamınızın AWS ortamı ile birlikte çalışması.
 • Disaster Recovery Senaryoları.
 • Aniden istenen kaynakların (Compute – Storage – Network – NLB vb.) problemsiz bir şekilde kalıcı veya geçici olarak tedarik edilmesi.
 • Testleriniz ve/veya geliştirme ortamlarınız için kullandığın kadar öde yapısı.

Bence yukarıda yazdıklarım arasında aslında bizlerin işine yarayacak en büyük özellik, aynı kendi on-premise ortamımızı yönetir gibi bizlere ayrılmış olan cloud ortamını da aynı konsoldan yönetebiliyor olmamız.

Tabi ki bunlar benim saydığım güzel özellikler. İşin parasal kısmı ise diğer önemli bir madde. Sizin veya şirketinizin tamamen iş yapış şekline, CAPEX/OPEX harcamalarına göre değişen bir durum. Fakat VMware Cloud on AWS ortamı ile on-premise ortamlarınızı her bir kalem özelimde ayrıntılı bir şekilde karşılaştırma yapmanız gerekirse hesaplama yaparken atlamamanız gereken maddeler için aklıma gelenleri aşağıda yazayım.

 • Elektrik
 • Soğutma
 • Yangın Söndürme alt Yapısı (FM200)
 • Fiziksel Güvenlik
 • Veri Merkezinizde bulunan kabinette kapladığı alan
 • Lisanslama
 • Sistem Upgrade Maliyetleri
 • Sistem İzleme Maliyeti
 •  Sistem Yönetimi
 • Felaketten Kurtarma Senaryosu(DR)
 • Mevcut donanımların Sigortası

Bu yukarıda saydıklarıma ek olarak söyleyebileceğim çok şey olabilir fakat benim düşünceme göre Hybrid Cloud önümüzdeki senelerin hem hot topic konusu olacak hem de bizler çok daha fazla kullanmaya başlayacağız.

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.