Sosyal Medya Hesabınızı Kaptırmamak İçin Ne Yapmalı


Günlerden Pazar.. Hava parçalı bulutlu. İki dünya güzeli arkadaşımla oturmuş, koyu bir muhbabet halindeyiz. Derken “Zırrrrrrr” benim telefon çalar. Telefondaki arkadaşım;

Arkadaşım: Hakancım,naber nasılsın?

Ben: Aaaaa iyiyim güzelim sen nasılsın?

Arkadaşım: Sen mi bana facebook’tan yazıyorsun.?

Ben: Ne yazıyorum ki?

Arkadaşım: Kredi kartı bilgilerimi istiyorsun….?

Ben: Siktirrr kapat kapat arayacağım ben seni.

bigstock-Hacker-Typing-On-A-Laptop-44548564

Derken o an anlamış bulunmaktayım ki benim facebook hesabım hacklenmiş.Bunu anladıktan sonra telefonum susmamaya başladı.Ben bir yandan hesabı tekrar almaya çalışırken diğer yandan telefona bakmaya çalıştım. Neyse uzatmicam tam 45 dakika sonunda herşey normale dönmüştü ama o 45 dakika beni benden aldı.

Şimdi “Neden bu kadar strese girdin ki” dediğinizi duyar gibiyim. Cevabı çok basit. Şu yazımı sizlere tekrar hatırlatmak isterim.  Bu mesleğe ilk başladığım zamanlarda bende o zamanın moda mesleği olan hacker’lığa merak salmış,hatta birkaç firmanın ana sunucularının masaüstlerine bir dosya bırakarak,nasıl hacklendiklerini ve ne gibi güvenlik açıkları olduklarını belirten notlar bırakıyordum.(Dediğim gibi yıllar yıllar önce)Benimde başıma böyle bir olay gelince kendi güvenlik taktiklerimi sorgulamamı sağladı.

Ayrıca bu olay bana birşeyi daha hatırlattı.Yıllardır bilişim sektöründe bilgi güvenliği ile ilgili insanlara birşeyler anlatmış,Türkiye’in en büyük firmalarında şirket IT güvenliğini sağlamış biri olarak “kendine ne kadar güvenirsen güven her zaman kontrolu elden bırakma” olayını süper bir şekilde hatılattı.

Eğer e-mail adresinize veya facebook,twitter vb. sosyal medya hesaplarınıza gerçekten önem veriyorsanız bunları nasıl korumalıyız onlardan kısaca bahsedeyim.

İlk önce şunu söyleyeyim,kimseye ama kimseye sosyal medya hesaplarınız üzerinden,mail adresiniz üzerine ne kredi kartı bilgisi verin ne de isteyin.

  • Güvenli bir şifre kullanın

Bu nasıl mı olacak? Öyle kendi adınızı veya soyadınızı,annenizin veya babanızın adını vs. Girip sonuna 2-3 rakam koyarak değil,içinde büyük-küçük harf,sayı ve işaretler olan ve minimum 8 karakter olan şifre kullanın

  • İkinci bir doğrulama sistemi daha kullanın

Artık facebook ta twitter da SMS ile ikinci bir doğrulama sistemi kullandırıyor. Bunları deneyebilirsiniz.

  • Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık taleplerini kabul etmeyin.

Öyle sizin resminize bakıp arkadaşlık talebi olmaz olsun.

  • E-mail adresiniz ile sosyal medya hesaplarınızn şifresi aynı olmasın.

Bir hesabınızın şifresi kötü adamların eline geçerse,unutun diğer hesaplarınızda.

  • Şifresnizi yeniden oluşturmak için 2.bir mailadresi tanımlamayı unutmayın. Ve bu 2 mail adresini unutmayın.
  • Size gelen kimden geldiğini bilmediğiniz ya da herhangi bir bilgi isteyen mailleri direk silin.
  • Bilgisayarlşarınızdan antivirus programını eksik etmeyin.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ama dediğim gibi en önemlisi hesaplarınıza girdiğiniz bilgisayarlar güvenilir bilgisayarlar olsun.

 

 

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.