Suyun Kaldırma Kuvveti ve Gökyüzünün Maviliği


Son bir haftadır tanıdığım tanımadığım birçok insandan bu videouyu izlemem ile ilgili öneriler aldım ama bir türlü fırsatım olupta seyredemedim. Günler geçtikçe merakım arttıkça arttı ve en sonunda bu video için özel bir zaman ayarladım.Aslında üstünkörü bir şekilde tuvalette,arabada ya da yemek yediğim restoranda da seyredebilirdim ama bu şekilde bir öneri birden fazla insandan gelip “senin bu konuda da söyleyeceğin çok şey olur üzerine de güzel tartışır,konuşuruz” demeleri sebebiyle özel bir vakit ayırmam gerektiğini düşündüm.Tam da işim gereği yeni birkaç proje oluşturmaya çalışırken de bu şekilde benim işimle de ilgili olan birkaç bilginin olması(hatta gelecekteki projelerimden de kısmi bir şekilde bahsetmesi) bana “kader kader ağlarını ördün mü”dememe sebep oldu.Ya da bu kendi hüsnü kuruntım.Net bir şekilde algıda seçicilik de olabilir.Neyse…

Videoyu izlerken aklınıza gelecek sorunun cevabını hemen buradan kısaca yazayım.Son birkaç aydır zaman ayırıp araştırdığım konu”BIG DATA” Ama şimdi ben bu konuya buradan girmeyeyim, ileri ki zamanlarda bununla ilgili çok ayrıntılı bilgiler vereceğimden emin olabilirsiniz.

Ya bu arada ben “FUCK THE SYSTEM” demiş miydim? Demediysem bundan sonra okuyacağınız satırlarda birçok kere daha “FUCK THE SYSTEM” diyebilirim. Yıllardan beri annelerimizi,babalarımızı,bizi,şu an belki çocukları olan sizleri ve değişmedikçe bizden sonra gelecek bütün kuşakları etkileyecek eğitim sistemine çok lafım olabilir ama siyaset yapmak ŞİMDİLİK benim işim değil. Ama nasıl 2+2=4 sonucunu hepimiz biliyorsak,yanlış giden olayların çoğunu görüyoruz,şahit oluyoruz ve adımız gibi biliyoruz.

Ben bu 20 dakikalık videoyu arka arkaya tam 3 kere izledim.Emin ÇAPA’yı uzun yıllardır takip etmeye çalışırım.(En son seçimlerde TV’de grafikler üzerinde gayet bilimsel verilerle konuşuyordu ve tam da onun dediği gibi çıktı). Siz de seyredince anlayacaksınız ki bu TEDx sunumu da gayet güzel olmuş.

Bu arada unutmadan söylemişmiydim.”FUCK THE SYSTEM”

Bu yazımı Emin ÇAPA’nın sadece bir kıtasını okuduğu benimse tamamını yazdığım bir şiirle sonlandırmak istiyorum.

Gök öyle mavi,öyle durgun
Damlar üzerinde
Yeşil bir dal sallana dursun
Damlar üzerinde

Ürpertip gökyüzünü birden
Bir çan tın tın eder.
Bir kuştur su ağaçta öten;
Türküsünü söyler.

İşte hayat! aç gözünü gör;
Bak ne kadar sade.
Her günkü sakin gürültüdür.
Şehirden gelmekte.

Ey sen ki durmadan ağlarsın,
Döversin dizini;
Gel söyle bakalım ne yaptın,
Nettin gençliğini?

Paul Verlaine – Gök Öyle Mavi

 

Not: Önümüzdeki 5 yıl içerisinde TEDx İstanbul da yapacağım konuşma için şimdiden sizleri davet ediyorum.(Dünya çapındaki için 10 sene diyelim) Bilginize 😉

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.